PROCES INWESTYCYJNY W 10 KROKACH

Proces inwestycyjny w 10 krokach

Czyli jak wygląda proces od momentu pomysłu do odbioru budynku (inwestycji).

Z uwagi, że pewne pytania stale się pojawiają, a pewne rzeczy staram się za każdym razem wytłumaczyć postanowiłem zebrać je dla Ciebie w NIEZBĘDNIK DLA INWESTORÓW, starając się przy tym używać w miarę prostego języka oraz przykładów z życia. Jeżeli będę pisał o rzeczach oczywistych dla Ciebie to wybacz. Jeżeli masz jakieś przemyślenia i doświadczenia to z chęcią Ciebie wysłucham. Tak naprawdę każdy proces inwestycyjny jest inny. Jeżeli coś będzie niejasne to także napisz. Najistotniejsze dla mnie, żeby cały przekaz był czytelny, nawet dla laika, dlatego pozwolę sobie na pewne uproszczenia. Pierwszym z nich jest podział całego procesu na 10 kroków.

Nie czytaj tego jako instrukcji krok po kroku. Niektóre części się przenikają albo mogą być w innej kolejności, a pewne, w niektórych przypadkach, można pominąć. Chodzi o ogólny schemat – ramy, żebyś wiedział jak to wygląda.


PROCES INWESTYCYJNY:

0. Decyzja o rozpoczęciu procesu inwestycyjnego

1. Wybór nieruchomości – działka

2. Analiza pojemności/ wykonalności inwestycji

3. Plan miejscowy/ decyzja o warunkach zabudowy

4. Koncepcja

5. Mapa do celów projektowych, opinia geotechniczna, warunki techniczne, uzgodnienia, decyzje i inne formalne dokumenty

6. Projekt budowlany

7. Urząd – pozwolenie na budowę

8. Projekty techniczne- wykonawcze

9. Budowa

10. Dokumentacja powykonawcza i odbiór budynku


Pewnie zauważyłeś, że jest 11 pozycji. No tak, tej pierwszej – zerowej nie ruszam. Jest to etap do przepracowania dla Ciebie i żeby wystartować z całym procesem to Ty musisz podjąć tą „męską decyzję” – dotyczy to również Pań. W następnym wpisie poruszę temat na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze nieruchomości (działki), poza rzeczami oczywistymi jak: cena, lokalizacja i subiektywny odbiór.

Daj proszę znać czy taki materiał Ciebie interesuje, a jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach, to zaproś mnie do Swojej sieci.